РІДНА
МОВА
Мова – одне з найцінніших надбань, які створили й залишили наші попередники. Мова є душею нації, її генетичним кодом, у її глибинах народилося багато скарбів, якими пишається наш народ .
21 лютого відзначається Міжнародний День рідної мови. Це відносно молоде свято – до календарів усього світу воно ввійшло тільки у 1999 році. В Україні воно також лише почало писати свою історію, хоча сама проблема мови на українських землях нараховує кілька століть.
До відзначення Міжнародного Дня рідної мови долучилася вся шкільна родина Івановецької ЗОШ. Згідно плану роботи школи з 18.02 по 21.02.2019 р., проведено тиждень української мови (в рамках святкування Дня рідної мови).
Відкриття тижня розпочалося традиційно з демонстрації учнівських тематичних стіннівок та книжкової виставки, яку підготувала бібліотекар школи Москалюк Т.Д. на тему «Мова – духовний скарб нації».
Постійний творчий пошук педагогів знайшов досить вдале відображення на уроках української мови та позакласних заходах.
Кувіла Є.В. та Гладчук Є.Г. провели в 3 та 2 класах мовознавчий турнір «Словограй», на якому дізналися про походження Дня рідної мови, розширили знання про красу і багатство української мови, ознайомилися з українськими обрядами, розвивали почуття національної гідності.
Учні 4 класу під керівництвом класовода Гуцул Т.С. змагалися під час вікторини знавців рідної мови. Цікаві конкурси – «Розминка», Скажи без затримки», «Мовне асорті», «Всезнайко», «Відгадай загадку», «Скоро мовить скоромовка», «Хто більше назве народних пісень», «Метаграми», «Мовні загадки-шаради» - мали на меті поглибити знання про рідну мову, показати її красу і багатство, виховувати любов і повагу до рідного слова, сприяли розвитку творчих здібностей, прагненню берегти свою національну культуру.
Кубляк І.Л. у 6-А класі провела мовний турнір на тему «Лінгвістичний ігроленд». У ході якої шестикласники повторили й закріпили норми орфоепії, орфографії, граматичне та лексичне значення окремих частин мови.
В 9 класі (Кувіла Н.М.) відбулася інтелектуальна гра «Я люблю українську мову». У ході гри учні мали змогу узагальнити свої знання рідної мови та удосконалити навички колективної роботи. Сім раундів: «Розминка», «Наша мова калинова», «Поезія», «У рідному краї й серце співає», «Транслітерація», «У нього кожне слово – це перлина», «Народ скаже, як зав’яже» - дали змогу збагатити словниковий запас, навички виразного читання, розвинули почуття національної гідності, віри у творчі сили народу.
Панас Мирний наголошував, що «Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова, ота схованка його духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, досвід, почування». З метою глибокої поваги та шани до рідної мови, проведено годину спілкування в 10 класі на тему «Я так люблю тебе, моя співуча українська мова!». Учні добирали теплі та ніжні слова про рідну українську мову, торкнулися сторінок її минулого, сучасного, зазирнули у майбутнє.
З метою формування в учнів здатності до мовної самоідентифікації, удосконалення мовленнєвих здібностей та з метою виховання патріотизму, гордості за свою Батьківщину, мову учні 7 -8 під керівництвом Базь Ю.О. підготували та провели урочисту лінійку до міжнародного дня рідної мови «Її величність – Мова…» присутні мали змогу проглянути цікаві відеосюжети про долю української мови, цікаві факти про народження свята. Ведучі розповіли про місце української мови серед світових мов. Переконатися у багатстві нашої рідної мови допомогли присутнім вірші, які складаються зі слів, що починаються на одну літеру. Їх майстерно виконали Коргода О. та Сливка І. (8 кл.). Кушнір С. (8 кл.) розповіла багато цікавого про мову жестів, барабанного бою, свисту і монотонного шепоту, якими послуговуються жителі Америки, Африки, о. Цейлон. На завершення заходу ведучі закликали своїх товаришів бути справжніми патріотами й синами своєї землі та виконали пісню Кузьми Скрябіна «Сам собі країна».
Отже, міжнародний день рідної мови – це свято, яке сприяє духовному збагаченню, поєднанню культур та зміцненню принципів толерантності в нашій шкільній родині.