ДЕНЬ ПАМЯТІ 
 ЖЕРТВ
 ГОЛОКОСТУ 

27 січня світ вшановує жертв Голокосту: близько 6 мільйонів євреїв стали жертвами цієї трагедії. В Україні під час «Великої катастрофи» (Шоа) були розстріляні понад півтора мільйони євреїв, але й до сьогодні дослідники не мають точних даних щодо більш точної кількості розстріляних нацистами євреїв та ромів.

Символами Голокосту в Україні для мільйонів людей і усередині країни, і поза її межами став Бабин Яр у Києві, де може з’явитись однойменний центр вшанування жертв Шоа.

«На слуху» у людей також Янівський концентраційний табір у Львові або ж Дробицький яр у Харкові – але географія розстрілів євреїв та людей інших національностей у роки Голокосту на теренах України значно ширша, в Україні відсутня повна картина реальної кількості знищених під час Голокосту людей.

Фактично в кожному районному центрі, у кожному великому селищі є свій маленький «Бабин Яр». Ми маємо загальне знання про Голокост, але якщо ми спускаємось із всеукраїнського на регіональний та локальний рівень, дуже часто такого знання немає. Бабин Яр відомий завдяки тому, що розстріли там відбувались на околиці великого європейського мегаполісу.

Точних даних і досліджень щодо жертв Голокосту у невеликих населених пунктах немає, справа пошуку ресурсів для визначення і пошанування місць поховань – це здебільшого справа місцевих ентузіастів та міських громад. А географія «Великої катастрофи» в Україні дуже широка: у селі Богданівка на Миколаївщині у період Голокосту були розстріляні понад 50 тисячі євреїв, але ця інформація відома здебільшого місцевим мешканцям. На Хмельниччині єврейське гетто у місті Ярмолинці, де були знищені близько 25 тисяч осіб; у Сатанові загинули не лише євреї, а й українці та поляки – зі змішаних сімей, які не хотіли залишати своїх рідних.

На сьогодні, за порятунок євреїв звання Праведник світу удостоєні понад чотири тисячі українців, серед них – брат митрополита Української греко-католицької церкви Андрея Шептицького – архієпископ Климентій, київський священик Олексій Глаголєв, батьки першого президента України Леоніда Кравчука. (За матеріалами www.radiosvoboda.org)

Учні школи не залишились осторонь дня пам’яті. На шкільній лінійці учні 8-го класу (класний керівник Кувіла Н.М.) провели вшанування жертв Голокосту. У виступах вони нагадали присутнім про жахіття знищення людей, що вшановування жертв Голокосту, не лише нагадування про тих, хто загинув у період Шоа, а й заклик не допустити повторення подібних трагедій.