Друк

ВИШИВАНКА – ОДЯГ ВІЛЬНИХ

Вишита сорочка завжди була важливою складовою строю будь-якого українця: її одягали й повсякдень, і на свято, з нею вперше вітались зі світом й йшли в останню путь. Вишиванка була ознакою народу, частиною культури та самосвідомості.

Однак був в нашій історії значний період, коли вишиванки ховали по скринях, коли публічне носіння вишиванки могло стати причиною гонінь. Однак після здобуття незалежності, коли потрібен був символ котрий об’єднав би країну, вишиванка отримала шанс на “друге народження”, мати в гардеробі вишиванку знов стало престижно. Вишита сорочка стала складовою гардеробу й ділових панів та пані, і студентів, і навіть отримала своє власне свято.

День вишиванки — тепер вже міжнародне свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. Дата проведення — щороку, в третій четвер травня (будній день). Свято самобутнє і самодостатнє: свято не передбачає обов'язкових заходів, окрім одягання вишиванки. У цей день кожен охочий може долучитись до свята, одягнувши вишиванку на роботу, до університету, школи чи садочка.

А знаєте, як все починалось?
Ідею акції «Всесвітній день вишиванки» у 2006 році запропонувала студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк. А поштовхом до реалізації ідеї та святкування стала вишиванка Ігоря Житарюка, яку він регулярно одягав на пари, як і чимало інших студентів. Леся запропонувала одногрупникам та студентам обрати один день і всім разом одягнути вишиванки. Спочатку вишиванки одягнули кілька десятків студентів та кілька викладачів факультету. Та вже протягом наступних років свято розрослося до всеукраїнського рівня, до нього почала долучатися українська діаспора по всьому світу, а також прихильники України.
У цей день вже традиційно організовують різноманітні флешмоби і акції, цікаві конкурси у мережі, наприклад, «Найкраща вишиванка» або «Найкраще фото» у вишиванці. Фото у вишиванках викладають у мережу не лише жителі України, а також і українці за кордоном.

 

Наша шкільна спільнота полюбила це самобутнє свято і із задоволенням приймає участь у проведені Дня вишиванки мало не з перших років його народження. І в цьому році, ні COVID, ні карантин не завадили провести святкування: форма – челендж «День вишиванки – День родоводу», кожен бажаючий надсилав свої відео керівнику проєкту Ользі Корогоді і в результаті ми отримали відео кліп, який пропонуємо вам переглянути і відчути свою участь у Дні вишиванки. Хочу подякувати учням, батькам і вчителям, які приклали своє бажання здійснити цю акцію.

 

 

Перегляди: 948